Evlerde Biblo Bulundurmak Caiz mi?

0 6437

Soru: Selam un aleykum
Evde gölgesi olan küçük biblolar ve bu türden eşya bulundurmak caiz midir..?

Cevap:   Aleykum Selâm
Kireç, bakır, taş ve benzeri maddelerden yapılan ve gölgesi olan şeylere heykel denir. Evlere süs eşyası olarak koyulan bu maddeler hakkında haram olan ve mübah olanları belirtmekte fayda vardır. Böylece evlerdeki bu tür eşyalar daha bariz bir şekilde sınıflandırılır ve eşya sahibi bu heykellerin hükmüne vakıf olur.
1. İnsan ve hayvan gibi ruh sahibi olan heykel caiz değildir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur; “Muhakkak melekler içinde köpek, resim, heykel ve cünüp olan eve girmezler.” (Buhari)
2. Ruh sahibi bir canlının resmini elle çizmek caiz değildir. Dolayısıyla bunların eve asılması da caiz olmaz. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor; “Gerçekten şu resimleri yapanlar kıyamet günü azaba maruz kalacaktır onlara: ‘Yarattıklarınıza hayat verin’ denilecektir.” (Buhari-Müslim.)
3. Resim ortada asılı olup girenlerin göreceği konumda ise caiz değildir. Bunun aynı zamanda ta’zime yol açma durumu vardır.
4. Bedeninde herhangi bir noksanlık bulunmayan ruh sahibi bir canlı resmi de caiz olmaz. Ancak o canlı resmi bez veya perde üzerinde olursa ve perde kesilip o canlının bedenini değişik parçalarda dağıtılırsa bu caizdir ve çeşitli menfaatlerde kullanılabilir.
Bununla beraber cansız resimleri (doğa, nehir, ağaçlar) çizmek, tek başına göz, el, ayak çizmek caizdir. Çocukların oyuncak olarak kullandıkları bebek vs. onların gelişimine katkı sağlayacağı için caizdir.
Ancak ibadet yapılan yerlerden bu tür oyuncakları uzak tutmak gerekir. Sonuç olarak evlere asılan ve süs olarak dikilen eşyalara dikkat etmek ve mahzurlu olan şeylerden kaçınmak gerekir.İmam Buhârî Vakfı İlim Komisyonu

YORUM YOK

Bir yanıt bırak