Çorap üzerine mest yapmak caiz mi?

0 2037

Soru: Selamun Aleykum, Hocam çorapla mesh caiz midir ? Caiz ise nasıl bi çorap olmalı ? Caiz değil ise delilleri nelerdir?

Cevap:   Muğire b. Şu’be radıyallahu anh şöyle anlatıyor: Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem abdest aldı ve çorapları ile sandaletlerin üzerin mesh etti. Ebu Davud 1/1.
Bazı âlimler bu hadise yapışıp hangi şekilde olura olsunlar çoraplar üzerine mesh etmeyi mubah görmüşlerdir. Eğer hadisi iyi düşünecek olursak bize fiili bir olayın anlatıldığını ve hazreti peygamber sallallahu aleyhi vesellem ’in üzerine mesh ettiği çorapların ne şekilde, ne kadar kalın ve ne derecede mukavemetli olduklarını bizlere açıklamadığını görürüz. Belki de çorapların üzerinde mest veya sandalet vardı. Belki de bunların hiç biri söz konusu değildi fıkıh usulünde biline bir kural vardır: fiili olayları delil olarak kullanmak için o olayın geçtiği şartları ve ilişkili olduğu konuları bilmek gerekir.
Gerçekte onların bu görüşlerini desteklemek üzere bu hadisi delil olarak kullanmak doğru değildir. Böyle yapmak aşırıya gitmek ve şeriat hakkında ihmalkâr davranmaktır.
. İbni kudame el- muğnide şöyle der: çoraplar üzerine mesh edile bilmesi için mestler hakkında koşulan şu iki şartı taşımaları gerekir” kalın dokunmuş olmaları ve hiçbir şekilde ayağı göstermemeleri: sürekli yürümeye elverişli olmaları. Hanefilerde bu şartları ileri sürmüşler ve burada kast edilen çorapların sık dokunmuş kalın çoraplar olduğunu söylemişlerdir. Söz konusu çoraplar üzerine mesh edildiği zaman suyu ayağa geçirmemesi gerekir. Bunun yanında çorapların ayağı gösterecek kadar ince ve şeffaf olmamasını şart koşmuşlardır. Aksi takdirde kişi ayağı üzerine mesh etmiş olur ki ittifakla bu caiz değildir.İmam Buhârî Vakfı İlim Komisyonu

YORUM YOK

Bir yanıt bırak